راهنمای خرید مودم ADSL

Posted in فناوری اطلاعات - اینترنت

( 2 Votes )

معروف ترین مودم های ADSL معمولی و وایرلس موجود در بازار :

1. مودم US ROBOTIC

2. مودم D LINK

3. مودم ASUS

4. مودم TP LINK

5. مودم LINKSYS

6. مودم GIGABYTE

7. مودم MOTOROLA

8. مودم SMC

9. مودم ZYXLE

10. مودم Zoltrix

11. مودم Dell

مودم های موجود در بازار به سه سری از نظر اینترفیس تقسیم می شوند :

1- با اینترفیس Ethernet

-2 با  اینترفیس USB

-3 با اینترفیس USB و Ethernet

کاربرانی که مودم های نوع سوم استفاده می کنند می توانند هر زمان که مایل باشند مودم خود را دوباره و متناسب با اینترفیس دلخواه تنظیم کنند اما استفاده از هر دو به صورت همزمان کار درستی نیست و در اکثر مواقع مسیر نیست ( استفاده همزمان و انتقال اطلاعات از هر دو اینترفیس به یک دستگاه و در یک جهت امکان پذیر نیست ! ) . پس کدام یک مناسب تر است ؟ …

پاسخ این مطلب با توجه به مطالب زیر و نیاز تو تعیین می شود ولی در حالت عادی یک مودم Ethernet می تواند تمامی نیاز تو را به راحتی رفع کند . حال به بررسی تک تک پرامتر های مورد نظر می پردازیم :

مزایا :

اطمینان : در اینترفیس و ارتباط با USB تو دارای قطع ارتباط و افت سرعت بیشتری نسبت به Ethernet خواهید بود . که یکی از دلایل آن استفاده بیشتر از منابع پردازشگر در شبکه USB نسبت به Ethernet هست .

مسافت : کابل های Ethernet برد مسافت بیشتری نسبت به کابل های USB دارند به طوری که یک کابل تکیEthernet توانایی پوشش کامل حداقل یک خانه یا به عبارتی دیگر توانایی پوشش 100 متر را دارد ( لازم به ذکر است در حالتی عادی توانایی پوشش 100 متر وجود ندارد ) و این در حالی است که یک کابل USB توانایی پوشش حداکثر 5 متر را دارد .

بدون نیاز به نصب درایور : یکی از مشکلات مهمی که اکثرا کاربران مودم های اینترفیس USB به آن دچار هستند ، مشکل دسترسی راحت به درایور های سخت افزاری مورد نیاز مودم خود هست که اکثرا در سیستم عامل های جدید مانند سیستم عامل ویستا درایور مورد استفاده مودم هنوز منتشر نشده است و این در حالی است که اکثرا سیستم عامل های نوین مانند XP یا جدید تر بدون نیاز به نصب هیچ گونه نصبی به راحتی می توانند از مودم خود استفاده کنند و اکثر سیستم عامل های موجود با این مودم ها سازگاری کامل دارند . در کل نیاز نداشتن به منابع تامین برای درایور و سازگاری یکی از بزرگترین و بهترین محاسن اینترفیس Ethernet است .

· سرعت بیشتر : همان گونه که گفته شد شبکه USB لود سنگین تری نسبت به Ethernet دارد و از این رو سرعت شبکه های Ethernet از شبکه های USB بیشتر است . البته در اکثر مواقع و در اکثر جاها هر دو اینترفیس یعنی Ethernet و USB 2.0 از نظر ارائه بهنای باند مورد نیاز ما با توجه به سرعت ارائه شده توسط عرضه کننده (‌ISP ) کافی و مناسب است که این قاعده در مورد کشورمان نیز صدق می کند اما با این وجود برای شبکه هایی که سرعت بسیار بالاست قطعا اینترفیس USB انتخاب مناسبی نیست .

معایب :

قیمت : در اکثرا مواقع می توان در بازار مشاهده کرد که شبکه ها و مودم هایی با اینترفیس Ethernet قیمت بیشتری نسبت به شبکه های USB پیدا می کنند دو دلیل عمده دارد : 1- قیمت خود مودم Ethernet نسبت به یک هم رده USB بیشتر است

. 2- در اکثرا مواقع عرضه کنندگان برای تنظیمات و آماده سازی مودم با شبکه هزینه ای را دریافت می کنند که خود باعث افزایش قیمت کلی تمام شده شبکه با اینترفیس Ethernet می شود بدون نیاز به کارت شبکه : در اکثر مواقع کارت شبکه موجود است یا تهیه آن آسان است و به راحتی می توان از آن ها بر روی کامپیوتر های شخصی و یا در نت بوک هایی که این کارت را به صورت Built-In دارند استفاده کرد اما در

مواقع نادری که این امکان وجود ندارد تنها راه استفاده از شبکه های باند عرض استفاده از اینترفیس USB است که بدون نیاز به این کارت شبکه مستقیم به دستگاه گیرنده متصل می شود .

حال با توجه به گفته های بالا در صورتی که دسترسی به کارت Ethernet ( کارت شبکه ) دارید قطعا از اینترفیسEthernet استفاده کنید . در صورتی که مودم تو توانایی استفاده از هر دو نوع اینترفیس را دارد تو در یک صورت می تواند از هر دو اینترفیس به صورت همزمان استفاده کنید که ISP تو حداقل دو IP به تو اجاره دهد که در اکثر مواقع برای استفاده های شخصی در ISP های کشور همچین امکانی غیر ممکن است . پس برای همین تو باید در صورتی نیاز از یکی از اینترفیس ها استفاده کنید . ( برای استفاده در یک کامپیوتر )

نویسنده : شهریار بارانی

http://www.farsigeek.com/

نظرات 

 
0 سوال.............موتورولا يكشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۶:۴۱
سلام،میخواستم بدونم مودم موتورولا رو از کجا میتونم بخرم؟(دست اول)
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 مودم adslمدیریت سایت سه شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۰ ، ساعت ۱۹:۰۵
بعضی از مودم ها الان بیشتر تو بازار هستند که جزء مودم های معمولی حساب می شوند مثل موم دیلینک یا تی پی لینک و بعضی از مودم ها حرفه ای تر مثل مودم زاکسل.
من بهتون این مودم ها رو پیشنهاد می کنم و پیدا کردن مودم موتورولا تو بازار کمی سخت هستش. اما خوشحال می شم که علت علاقتون رو به مودم موتورولا بدونم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

ورود به سایت