راهنمای سایز بندی لباس

Posted in زنان - پوشاک

( 11 Votes )

با سایز بندی لباس هایتان آشنا شوید

یکی از مسایل بسیار مهم در خرید لباس اطلاعات کافی درباره ی سایزبندی لباس است. در صورتی كه لباس در سیستمی استاندارد دوخته شده باشد، عدد سایز موجود بر روی برچسب لباس با در نظر گرفتن تمامی موارد اندازه گیری فرد و تناسب موجود بین اعضای بدن او زده شده است.
قطعا شما هم هنگام خرید لباس با سایزهای متفاوت مواجه شده اید. لازم به ذكر است كه متفاوت بودن عدد سایز موجود بر روی برچسب لباس های به دلیل تفاوت استانداردهای جهانی است. من در اینجا برای شما این تفاوت ها را توضیح خواهم داد.
سایزبندی پوشاك در جهان، به سه طریق صورت می گیرد:
۱) سیستم آمریكایی
۲) سیستم اروپایی
۳) سیستم انگلیسی.

که البته در سال های اخیر سیستم ژاپنی، آلمانی و ایتالیایی نیز اضافه شده است.
به این ترتیب كه سایز یك لباس در هر یك از سیستم ها با عددی متفاوت با دیگری بر روی برچسب به نمایش گذاشته می شود. به عنوان نمونه پیراهن و بلوزی كه در سیستم اروپایی سایز ۳۸ برچسب خورده است، در سیستم آمریكایی با عدد ۸ و در سیستم انگلیسی با عدد ۱۰ نشان داده می شود .
ـ ذكر این نكته ضروری است كه سیستم سایزبندی استاندارد در كشور ما نیز با سیستم اروپایی مطابقت می كند.
جالب توجه آنكه برخی از افراد به خصوص خانم ها در ایران با توجه به عدم تناسب نیمه پایینی و نیم تنه بالایی بدنشان نمی توانند از یك سایز واحد برای یك لباس كامل استفاده كنند لذا مجبور هستند سایز بالاتنه را متفاوت و در اغلب اوقات كوچكتر از سایز لباس برای نیمه پایینی بدن تهیه كنند.

سایزبندی انگلیسی:
سایزبندی انگلیسی که طبق استاندارد BS 3666 موسسه استاندارد انگلیسی برای طراحی و اندازه‌گیری تاسیس شده است از8 شروع می‌شود. این سایزبندی از 8 تا 32 است و سایزبندی (اروپایی) ایرانی که در اکثر پوشاک وجود دارد از 34 تا 58 است.
در جدول زیر کد سایزهای انگلیسی و معادل ایرانی آن مشخص شده است.

کد سایزها

انگلیسی

ا یرانی

6

34

8

36

10

38

12

40

14

42

16

44

18

46

20

48

22

50

24

52

26

54

28

56

30

58

طبق این جدول به طور مثال سایز 18 انگلیسی، سایز46 ایرانی است.

جدول کامل سایز بندی در دنیا:
در جدول بالا تمامی سایز های استاندارد جهانی آورده شده است. به طور مثال سایز 44اروپایی ( ایرانی) در سیستم انگلیسی 16، در سیستم ژاپنی 17، در سیستم آمریکایی 14 و اندازه لارج است.
سایزبندی ها تقسیم بندی دیگری نیز دارند که نسبت به لباس است، مثلا سایزبندی کت، شلوار، پیراهن، تی شرت و ... تغییر می کند.
سایز بندی ها در سنین مختلف کودک، نوجوان یا تینیجر و بزرگسال نیز متفاوت است

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

ورود به سایت