راهنمای انتخاب CMS جوملا یا ورد پرس ؟

Posted in فناوری اطلاعات - اینترنت

( 0 Votes )


همیشه برای کسانی که می خواهند یک CMS خوب و با امکانات انتخاب کنند این سوال بوده است که آیا از وردپرس استفاده کنم یا جوملا. شاید این مطلب بتواند کمکی به دوستانی بکند که شکی در این خصوص دارند.

جوملا به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای کدباز روز به روز در حال گسترش است. کارگاه های آموزشی و کنفرانس های تخصصی متعددی در رابطه با جوملا و کاربری آن برگزار می گردد . ورد پرس نیز از جمله سیستم های قدرتمند مدیریت محتوا محسوب می گردد که عمر آن از جوملا بیشتر است و اکثرا برای راه اندازی وبلاگ (Blog) بکار می رود.

در این مقاله سعی در مقایسه تخصصی جوملا و ورد پرس و قابلیت های هرکدام نموده ایم.

من باید برای راه اندازی وب سایت خود از جوملا استفاده کنم یا وردپرس؟
وردپرس :
ورد پرس ابزاری قدرتمند در ایجاد وبلاگ می باشد. کارهای متداول مانند افزودن تصویر، ایجاد مطلب، مدیریت نظرات و یادداشت ها، نصب سیستم مدیریت محتوا و راه اندازی آن در این وردپرس بسادگی و سرعت انجام پذیر است.
وردپرس کارآمد بوده و بهترین نتیجه را در بهینه سازی برای موتور های جستجو فراهم می آورد.

جوملا :
جوملا براستی یک پرتال و سیستم مدیریت محتوای جامع و کامل می باشد. جوملا بسیار قدرتمند بوده و قابلیت های بسیاری نسبت به وردپرس در اختیار شما قرار می دهد به همین دلیل نیز استفاده از آن به دانش بیشتری نیاز دارد و بسادگی وردپرس نخواهد بود. درهر حال اگر شما به یک وب سایت تجاری پیشرفته نیاز داشته باشید باید به دنبال سیستم مدیریت محتوایی قدرتمند تر از وردپرس برای راه اندازی وب سایت خود باشید.

مزایای سیستم مدیریت محتوای جوملا:

* یک سیستم مدیریت محتوای جامع و کامل
* انواع بیشتر برنامه های الحاقی (ماژول ها و کامپوننت ها)
* قابلیت کار با انواع متخلف دیتابیس
* قابلیت تعریف سطح دسترسی برای کاربران و مدیران سایت

معایب جوملا :

* کاربری نه چندان ساده
* سخت بودن رفع مشکلات در زمانی که مشکلی در عملکرد جوملا به وجود می آید.
* احتیاج به دانش و تجربه بیشتر برای راه اندازی و پشتیبانی یک وب سایت

مزایای سیستم مدیریت محتوای وردپرس:

* سادگی در راه اندازی و نگهداری یک وب سایت
* راحت تر و ساده تر بودن برای وب سایت های کوچک و بلاگ ها (وبلاگ ها)

معایب سیستم مدیریت محتوای وردپرس :

* محدودیت در گسترش پذیری (این سیستم بصورت پیشفرض برای راه اندازی وبلاگ و سایت های کوچک در نظر گرفته شده است)
* مناسب نبودن برای راه اندازی سایت های تجاری بزرگ

نتیجه مقایسه بین این دو سیستم مدیریت محتوا (جوملا و وردپرس) :
اگر شما وب سایت کوچکی دارید و می خواهید آن را از منزل مدیریت نمایید دراینصورت درحال حاضر سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهترین گزینه برای مدیریت و بروزرسانی وب سایت شما بصورت روزانه و متوالی می باشد زیرا کارها به سادگی و سرعت انجام می گیرد.
انجمن های گفتگوی مجازی (Forum) متعددی برای کاربران وردپرس وجود دارد و راهنما های متعددی در اینترنت در دسترس مدیران سایت های وردپرسی می باشد.

تنها دلیل برای انتخاب جوملا به عنوان سیستم مدیریت محتوای برتر قدرت و گسترش پذیری فوق العاده آن می باشد در واقع قابلیت گسترش پذیری جوملا بی پایان است. برای وب سایت های بزرگ تجاری و پرتال های غیر تجاری جوملا دارای سیستم چندکاربره می باشد لذا برای سایت هایی که چندکاربره می باشند (چندین نفر بصورت هم زمان مدیریت یک سایت را برعهده دارند) جوملا بهترین گزینه است. هر مدیر می تواند سطح دسترسی خود را داشته باشد و به قسمت های دیگر دسترسی نداشته باشد.
برنامه های الحاقی (ماژول و کاپوننت) متعددی نیز بصورت تجاری و غیرتجاری برای جوملا موجود می باشد که هرکدام می تواند به قابلیت های پیشفرض جوملا بیافزاید.
به مانند وردپرس انجمن های گفنگوی مجازی (Forum) متعددی نیز برای جوملا وچود دارد که مدیران و برنامه نویسان سایت هایی که از سیستم مدیریت محتوای جوملا استفاده می نمایند تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند اما یافتن مقالات آموزشی تا حدودی دشوار تر می باشد.

هر شخصی با دانش و تجربه کافی در زمینه سیستم های مدیریت محتوا مسلما جوملا را برای مدیریت سایت خود انتخاب می کند اما وردپرس برای کاربران مبتدی بسیار مناسب تر می باشد.


http://xn--mgbguh09aqiwi.com/showthread.php?tid=353

افزودن نظر

کد امنیتی
بازنشانی

ورود به سایت